Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

Acil Durumlar

YÜKSEK ATEŞ

Ateş Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları ile hastanelere ensık başvuru nedenidir. Ateş bazen cok ciddi hastalıkların habercisi olabilirken, coğu defa basit viral enfeksiyonların ilk başlangıç şikayetidir. Ateş ölçüm yapılan yere göre farklılık gösterebildiğinden nerden ölçüldüğü ve normalinin bilinmesi önemlidir. Genelde 2 yaş altı çocuklar için en uygun ölçüm yeri makat ölçümü iken, 2 yaş üstü çocuklar için koltukaltı, dilaltı ölçümü önerilir. Kulak, alın ve göğüsten infrared ışınlı cihazlarla ölçümün bazı dezavantaj ve avantajları vardır. Dezavantajları; kulak kiri(buşon), dışkulakyolu darlığı, kulak enfeksiyonu, aletin bataryasının tam veya yarı dolu olması, ölçüm yapılan yerin terli olması ve aletin pozisyonuna göre farklı ölçümler alınabilir. Bu nedenlerle bir kaç ölçüm yapılıp gerekirse diğer yer ölçümleriyle doğrulanması lazım. En büyük avantajları ise çabuk ve pratik olmaları nedeniyle hastane ve muayenehanelerde tercih edilmeleridir.

Ateş vücut sıcaklığının koltukaltı 37, makattan 37,8º C nin üstüne çıkmasına denir.

Ateş neden yükselir? Vücut sıcaklığını ayarlayan merkez beyinde hipotalamus adında bir bölgedir. Bu bölge bir termostat gibi çalışıp, vücut sıcaklığını 36–37 arasında tutar. Hipotalamustaki sıcaklık merkezinin ayarınının bozulması durumunda ateş çıkar. Bu ayarı bozan başlıca durumlar enfeksiyonlardır. Ayrıca sıvı kayıpları, bazı kan hastalıkları, romatizmal hastalıklar ve kanserlerde de ateş yükselir.

Ateşi nereden ve nasıl ölçelim? 2 yaş altı çocuklar için en uygun yerler makat veya dil altından ateş ölçümü iken, 2 yaş üstü çocuklar için koltukaltı veya kulaktan ölçüm yapılabilir. Makat ölçümünde sıcaklık, koltuk altına göre 1 º C fazla çıkar. Cam termometre ile koltuk altından ölçmek için 3 dakika beklenmesi gerekir. Kulaktan ölçüm yapılan cihazlara gelince: Bunlar tıbben kullanması en kolay ve özellikle çocuk yoğun bakım ünitelerinde en fazla kullanılan cihazlardır. Ancak bebeğin kulağında kir varsa bu cihazla yapılan ölçüm de hatalı olur.

Her ateşte havale olur mu? Ateş yükselirken titreme, el ve ayaklarda soğuma, dudaklarda morarma beklenen belirtilerdir. Her ateşlenen çocuk havale geçirmez. Daha önceki ateşli hastalıklar sırasında havale geçirmiş olması, ailede ateşli havale geçiren birinin bulunması, çocukta bir beyin hastalığının bulunması havale riskini arttırır. Kaç dereceden sonra havale beklenir sorusuna yanıt vermek imkânsızdır. Ateş sırasında havale tamamen bünyenin eğilimine bağlıdır.

Ateşi düşürmek için ne yapalım? Vücut sıcaklığının 37–38º C arasında olması genelde hafif ateş, 38,5º C nin üstünde olması ise yüksek ateş olarak kabul edilir. Hafif ateşli çocuk soyulur, huzursuzluğu, morarması veya bitkinliği yoksa aralıklı ölçümlerle beklenebilir. Çünkü ateş yüksekken akyuvar adlı savunma hücrelerinin aktivitesi ile birlikte vücudun savunma gücü de artar. Ancak 38,5 C’nin üzerinde akvuvarlar da gücünü yitrmeye başladığı için vucudun savunma gücü azalmaya başlar. Bunun için ateş düşürücü verilmesi gerekir. Ama yüksek kalıyor veya daha yükseliyor ise ilk olarak yaş ve kilosuna uygun dozda paracetamol (Calpol, Temalgine, Vermidon vs) veya ibuprofen (Dolven, Pedifen vs) verilir. Ateşin düşmeye başlayıp çocuğun rahatlaması beklenir. Paracetamol 4–6 saatte bir, İbuprofen ise 6 saatte bir tekrarlanabilir. Bu arada ateşli çocuk doğrudan buharlaşma yoluyla çok sıvı kaybedeceğinden bol su içirilmelidir. Ateş yine de düşmüyorsa, ılık bir duş aldırıp doktorunuza haber veriniz.

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi