Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

Ev Tozu Akarları Nedir

Gözle görülmeyen, ancak mikroskop altında görülebilen, 0,1-0,5 mm çapında küçük canlılardır.  Yaşamaları için gerekli ideal koşullar 20-37 derece sıcaklık, % 60-70 arası rölatif nemdir. İnsanlarda dökülen epitel hücreleri, saç, kıl, kepekten ve diğer organik maddelerden beslenirler. Ne kadar temiz olursa olsun her evde bulunan ev tozu akarlarının en yoğun olarak üredikleri yerler insanların yatakları (ideal nem, sıcaklık ve besin nedeniyle), yastık, yorgan, halı dipleri ve kumaş mobilyalardır. Deriden dökülen ölü hücrelerle beslenirler. Akarların buralara bıraktıkları dışkıları zamanla kuruyarak ince toz haline geçer ve bu ince toz solunum yoluyla alınınca alerjik bünyeli şahıslarda şikayetlere neden olur. Öksürük, gözlerde kaşınma, astım ve alerjik nezleye yol açabilirler.

 Ev Tozu Akarlarına Karşı Hangi Tedbirler Alınmalıdır?

1. Yatak Odasının Arındırılması

Ev tozu akarları 60 derecenin üzerinde 1 saat içinde ölmektedir. Bu nedenle yatak, yorgan, yastık tamamıyla 60 derecenin üzerinde yıkanmalı ve bu işlem 6 haftada bir (akarların üreme ritmi) tekrarlanmalıdır.Tamamıyla yıkanabilir yataklar pahalılığı nedeniyle temin edilemiyorsa yatak ve yastık ince plastik kılıf üzerindeki örtüler 60 derecede yıkanmalı, battaniye ve yorgan ise kuru temizlemeye verilmelidir. Yatak odasında halı kesinlikle bulundurulmamalıdır. Perdeler 60 derece sıcak suda yıkanabilen kumaştan olmalıdır. Yünlü battaniye, pelüş tarzı toz tutacak eşyalar kullanılmamalıdır. Yatak odasında kitaplık, yüklük olmamalıdır.

2. Yatak Odası Dışında Kalan Yerler

Oturma, çalışma ve misafir odalarında kadife, tüylü kumaştan mobilyalardan kaçınmalı, perdeler yıkanabilir kumaştan olmalıdır. Halı miktarı mümkün olan en alt düzeyde tutulmalıdır. Kumaşla kaplı yüzey mümkün olabildiğince azaltılmalıdır.

Halılar, tekstil, mobilyalar akarioidlerle (akar öldürücü maddeler) en az 3 ayda bir akarlardan arındırılmalıdır.

3. Evde Nem Oranını Düşük Tutmak

Yazın nem oranını düşürmek amacıyla vantilatörler ve klima cihazları kullanılmalıdır. Kışın ise evde çamaşır kurutmak, soba üzerinde çay kaynatmak, kalorifer üzerinde buhar yapıcı kaplar asmak gibi nem oranını artırıcı hareketlerden kaçınılmalıdır. Ev ve eşyalar nem oranını düşürmek için sık sık havalandırılmalıdır.

4. Temizlik ve Güneşlendirme

Evde her tarafın ve tüm eşyaların tozu haftada bir kez mikrofiltresi olan bir elektrik süpürgesi ile 1 metrekare için 1 dakika süre harcamak suretiyle alınmalıdır. Mümkün olan tüm eşyalar sık sık güneşlendirilmelidir. 

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi