Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

BOĞULMA

Eğer bebeğinizin birden nefesi kesildi, öksüremiyor, ağlayamıyor veya konuşamıyorsa ve o sırada iç çekmeleri oluyorsa boğazına bir şey kaçtı ve nefes borusunu tamamen veya kısmen tıkadı demektir. Hava yolunu hızla ve başarılı bir şekilde açmanız ve gerekiyorsa yaşam desteği vermeniz halinde yavrunuzun hayatını kurtarmış olacaksınız. Bebeğinizde boğazına bir şeyler kaçtığını düşündüren bir sorun var ama zorlanarak öksürebiliyorsa izin verin öksürsün: Öksürük hava yollarını temizlemede en etkili yoldur.

Tıkayıcı nesnenin çıkarılması:

Bir sandalyeye oturun. Bebeğinizi resimdeki gibi yüzüstü ama baş aşağı yatırın. Vücudunu dizinizden aşağı uzatın, bir elinizle yüzüne destek olun. Sırtına kürek kemikleri arasına gelecek şekilde 4-5 kez kuvvetlice vurun. 

Yeniden canlandırma:

Yukarıdaki işlemleri yapmanıza rağmen yanıt alamadıysanız hele evde yalnız değilseniz birileri 112’yi ararken birisi de bebeğe yaşam desteği vermeye başlamalıdır.

Hava yolunu açın ve nabzı kontrol edin:

Bebeğin sağında yere diz çökün, bir elinizle alnını geriye doğru atarken bir elinizle de ensesini nazikçe destekleyin ve başını hafifçe geri atarak hava yolunu açmaya çalışın. Soluk alıp almadığını kontrol edin. Nabzı atmıyorsa ve soluk almıyorsa ağızdan ağza solunuma başlayın!

Ağızdan ağza solunum:

Bebeğin memelerini birleştiren hattın ortasında göğüs kemiği üzerine işaret ve orta parmağınızla 2-3 santimlik baskı uygulayın. Bunu 4-5 kez tekrarlayıp ağızdan ağza solunuma geçin: Başı geriye doğru hafifçe atılı iken sol elinizle burun deliklerini kapatıp ağzını ağzınızla kapatıp hafifçe nefes verin.

Soluk alıp almadığını bir kez daha kontrol edin. Yanıt vermiyorsa sırtına birkaç kere daha vurup boğazına kaçanı çıkarmaya çalışın, Yine yanıt yoksa kalp masajı ve ağızdan ağza solunuma devam edin. Kalbe 5 basıya karşılık 1 soluk vererek bu işlemi dakikada 20 kez olacak şekilde tekrarlayın. Kalp masajı ve ağızdan suni solunumu yaparken yüksek sesle sayın. Bu işleme yardım gelene kadar devam edin!  

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi