Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

İnek Sütü İle Zeka Düzeyinde Düşüklük Arasındaki İlişki

İnek sütüne erken başlanması veya 2 yaş üstü çocuklarda günde 500ml ve üzeri günlük inek sütü tüketilmesi demir eksikliği anemisinin en sık nedenlerinden birisidir.

Yapılan bir çok çalışmada çocukluk çağında demir eksikliği anemisinin 3 ay veya daha uzun süreli devam etmesi durumunda, bu çocuklarda kalıcı olarak bellek ve hafıza ile ilgili zeka puanlarında 10-15 puanlık bir düşüş olduğu gösterilmiştir. Aynı çocuklar lise yıllarına geldiklerinde dahi bu düşüş devam etmekte, aynı zamanda bu çocukların matematik başarılarında da bir farklılık olduğu tespit edilmiştir. Demir eksikliği ve depo demirini gösteren ferritinin beyinde azalması özellikle Dopamin-2 reseptörleri sayısında ve duyarlılığında bir azalma yapmakta, bu da hafıza ve bellekle ilgili gelişimde bir gerilik yapmaktadır. Demirin ve Ferritinin hızlı düzeltilmesi Dopamin-2 reseptör sayı ve duyarlılığını arttırırken 3 ay ve üzeri demir ve ferritin eksikliği kalıcı reseptör eksikliği yapmaktadır.

Demir eksikliği olan çocuklarda katılma nöbetleri, hiperaktivite, uyku bozuklukları, sinirlilik, toprak kil yeme ile karakterize PİCA sendromu , ağrılı bacak sendromu gibi hastalıklar daha sık görülmektedir.

İnek sütü kullanımı direkt etki ile değil ancak yaptığı ciddi demir eksikliği anemisi nedeniyle indirekt etkiyle zeka üzerinde olumsuz etki yapabilmektedir.

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi