Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

Çocuk Psikoloji

Etkin Disiplin Eğitimi

SÖZ DİNLEMEYEN ÇOCUKLAR
Çocuklarınıza etkin bir eğitim mi vermek istiyorsunuz? Söz dinlemelerini ve sorumluluk sahibi olmalarını bekliyor ama bunu nasıl yapacağınızı bilemiyor musunuz? Bağırma, azarlama, tehdit etme, nasihat verme, uzun açıklamalar yapma, para verme, vurma, eve hapsetme, haklarını elinden alma gibi bir sürü yöntem denediniz ama hiçbiri sonuç vermiyor mu?
Kullandığınız yöntemler aşırı hoşgörülü olmaktan aşırı ceza vermeye kadar uzanan geniş bir yelpazede yer alıyor. Ortak noktanız sınır koymayı bilmemeniz. Elinizden geleni yapıyor ama sonuç alamıyorsunuz ve daha başka ne yapacağınızı bilemiyorsunuz. Etkili yöntemlere ve sizi hedeflerinize ulaştıracak etkin bir yaklaşıma ihtiyacınız var.
Kullandığınız yöntemlerden daha eğitici ve daha az çaba gerektiren bir yöntem var. Ebeveynlerin, bir kural ve beklentiyi öğretebilmek için kullandıkları sürece sınır koyma denir. Çocuğunuza sınır koyma yöntemi çocuklarınızın daha nazik ve saygılı olması için bir altyapı oluşturmanızı sağlar.
 
Size öğretilecek yöntemler ile anne ve babalara şu özellikler kazandırılıyor;

-Anlaşılır, kesin ve etkili sınırlar koymak
-Çatışma ve güç mücadelelerine son vermek
-İşbirliğine yönlendirecek kurallar koymak
-Çocuklara sorun çözme becerileri kazandırmak
-Yanlış davranışlar karşısında mantıksal sonuçlar uygulamak

Çocukların, gelişimlerini yönlendirecek sınırlara ihtiyaçları vardır. Şeyla İbrahimoğlu' nun rehberliğinde sizler de mutlu ve tatminkâr bir aile hayatı için gerekli olan eğitici sınırları oluşturmayı öğreneceksiniz.

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi