Bahçelievler - İstanbul info@istanbulpediatri.com +90 (212) 441 42 00
Uzmanlığımız Sadece Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları...

YABANCI CİSİM YUTULMASI

Bütün çocuk sahibi ana babaların er ya da geç başına gelen bir şeydir: Çocuğum düğme yuttu, panik olmalı mıyım? Neler yutulduğunda tehlikelidir? Ne yapılmalıdır? Burada bu sorularınıza cevap vermeye çalışacağız.

Neler yutulunca tehlikeli olur?

En sık yutulan şey aslında hepimizin en çok eline aldığı küçük objelerdir: Bozuk paralar. Küçük kuruşlar pek tehlikeli durumlara neden olmaz ancak iri bozukluklar yemek borusu alt ucuna takılabilir. Yemek borusuna takılmadıysa merak etmeyin, en geç 3-4 günde çıkar. Çok nadiren bağırsaklarda takılarak tıkanmaya neden olurlar. Sivri uçlu cisim yutulmaları daha tehlikelidir; mesela kesilmiş tırnak, iğne, kürdan! Cam kırıkları ise ilginç bir şekilde hiç zarar vermeden bütün bağırsak boyunca ilerleyebilir. Saat pilleri ise çok tehlikelidir çünkü içerdikleri asit veya alkali maddelerin bağırsak iç yüzünde hasar veya yaraya neden olması tehlikesi vardır. Birden fazla sayıda mıknatıs veya mıknatısla beraber metal yutulmaları da tehlikelidir. Çünkü bağırsak kıvrımları boyunca ilerleyen farklı yerlerdeki mıknatıslar kıvrımların arasında birbirine yapışarak bağırsak tıkanması nedeni olabilir.

Yabancı cisim yutulmasında nelere dikkat edilmelidir?

İlk yapacağınız şey elbette solunumunu kontrol etmektir. Eğer morarma, tıkanma yoksa sırada yutkunma kontrolü var. Sakın kusturmayın. Ekmek içi verin, rahat yutabiliyor mu kontrol edin. Rahat yutabildiyse takip eden günlerde dışkılamasını izlemek gerek. Bağırsak düzeninde bozulma, özellikle kabızlık yönünden izlenmelidir. Bağırsaklarından her zamanki kadar gurultu geliyor mu, kakasında yuttuğu şey çıkıyor mu izlenmelidir.

Ne zaman acile gidelim?

Yutma sonrasında solunum sıkıntısı, nöbet yapan durmayan öksürük varsa mideye değil akciğerlere gitmiştir. 112yi arayın.

Yutma sonrasında boğaz ağrısı veya yutma güçlüğü başladıysa acile başvurun.

Keskin ve sivri cisimler veya mıknatıs yuttuysa acile gidin

Ne kadar izleyelim?

Yutulan nesne 3-4 günde dışkıda görülmezse,

2 hafta içinde şiddetli karın ağrıları ve kusmalar; dışkıda kan gelmesi durumunda doktora başvurun.

Copyright © 2016 İstanbul Pediatri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Merkezi